Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

​Épületgépészet az épület komfortjáért

​Épületgépészet az épület komfortjáért

A komfortérzet biztosítására már az ókorban is megfigyelhetünk bizonyos lépéseket. Ha csak egy példát említhetünk, akkor gondoljunk csak a római csatornahálózatokra, melyek már az ókorban biztosították a vízellátást a több kilométer távolságra levő városlakóknak is. Ez és a hasonló hálózatok képezik az épületgépészet alapjait. Az épületgépészet megnevezés megtévesztő tud lenni, a kifejezést hallva gyakran összetévesztik a liftszereléssel vagy csőszereléssel.

Az épületgépészet alapvetően a komfortérzet kialakításáért felel, ami manapság magába foglalja a vízellátás, csatornázás, gázellátás, légtechnika és hőmérséklet szabályozás biztosítását is.

Nagy általánosságban beszélve azt mondhatnánk, hogy az épületen belüli csőhálózatokkal, ezek szerelvényeivel és a hozzátartozó készülékekkel foglalkozik. Az épületgépészet biztosította légtechnikát szagok elszívására és nyitható ablakkal nem rendelkező termek levegő ellátására és légtisztításra alkalmazzák. Legtöbbször szellőzés - légfűtés együttesét igénylik az ügyfelek illetve ezt alkalmazzák a szakmabeliek is. Szabad áramlású és kényszeráramlású rendszerek is léteznek.

A gravitációs technológia a hőmérsékletváltozás okozta felhajtóerőn és nyomáskülönbségen alapszik, ami miatt kialakul a szabad áramlás. A szabad áramoltatás korlátait az épületgépészet ventilátorokkal szélesíti ki, ezt nevezzük kényszeráramlásnak. A szellőzők a szűrt levegőt bejuttatják a helyiségbe és a használt levegőt pedig kiáramoltatják. A levegő szűrése légkezelő szekrények segítségével történik, melyek a léghevítés, a léghűtés, a nedvesítés, a légszárítás vagy a sterilizálás technikáját alkalmazzák. A fűtéstechnika az épületgépészet egy összetett eleme.

A napkollektor egy környezetbarát megoldás a fűtés és vízmelegítés energiáinak kiegészítésére. Nem összetévesztendő a napelemmel, ami elektromos energiát állít elő. A napkollektor levegő vagy folyadék felhasználásával működtethető. A kollektor a napból nyert hőt hőszivattyú segítségével juttatja el a kijelölt helyre.

Tartalomhoz tartozó címkék: érdekességek