Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Milyen mosogatótálca lesz jó nekünk?

Milyen mosogatótálca lesz jó nekünk?

Régebben az mondták, hogy a konyha, a háziasszony birodalma! Ma már ez nem fedi teljesen az igazságot. A rohanó és a félkész világ kissé eltávolította az embereket a konyhától.

Mint ahogyan az Murphy mondta: "Ami elromolhat, az el is romlik!" Ebből a WC tartály sem kivétel. Legyen az olcsó, vacak minőségű, vagy drága hiper-szuper minőség, az idő haladtával, bizony mindegyik el tud romolni. A különbség csak abban mérhető, hogy mikor? Értelemszerűen a profi, magas minőségű tartályok lényegesen tovább tudják a feladatukat ellátni hibátlanul, mint az olcsóbb, vagy nem olyan minőségi gyártmányok. Ilyenkor persze kezdetét veszi a WC tartály szerelés.

De a régi beidegződés nem múlt el nyomtalanul, még azoknál sem, akik kitűnően tudnak ételt rendelni.

Ugyanis  a nagytöbbség még mindig rendszeresen használja a konyhát, nők és férfiak vegyesen.

Ezért sem elhanyagolható, hogy hogyan néz ki a konyha. Ma már inkább szinte minden funkcióra kitaláltak egy gépet. Bizony a mosogatásra is. Ettől függetlenül a mosogatótálca nem ment ki a divatból. Mindig akad, még azoknál is mosogatni való, akik csak rendelt ételt fogyasztanak, vagy akik a mosogatógépet részesítik előnyben.

A kivételektől most tekintsünk el, és mivel a többség még mindig a konyhát és a saját főztjét részesíti előnyben, nekik egy kis segítséggel szolgálunk a mosogatótálca választék szövevényes erdejében. Mivel a mosogató csere általában a felújításkor esedékes, így bizony egy új mosogatótálca beépítése olyan választás, amit több évig élvezünk.

Nem megy ki a divatból a mosogatótálca

Még akkor sem, ha egy olyan tendencia kezd eluralkodni, hogy az otthoni főzést elhagyják az emberek, vagy hogy az elgépesítés elérte már a konyhát is, a mosogató nem fog kimenni a divatból. Számtalan olyan eset van, amikor szükséges a mosogató megléte.

A kényes edényeket a mosogatógépben nem lehet elmosni. A példa kedvéért ilyenek például a kerámia bevonatos fazekak, lábasok. De kell még például gyümölcs-, zöldségmosáskor, a különböző gépek tisztításakor, stb.

A mosogató, ahogyan a csaptelep is olyan "mostohagyerek", amiket a felújítás legvégére hagynak általában. Pedig egyik legalapvetőbb tétele a higiéniának. Ráadásul naponta több alkalommal is használjuk, ezért érdemes lenne nagyobb figyelmet fordítani a kialakítására, a minőségére és a praktikusságra.

De mégis, milyen a jó mosogató?

Tehetnénk fel a kérdést. Miket kell figyelembe venni, ha rászánjuk magunkat egy mosogató cseréhez?

A legfontosabb szempont, hogy az életvitelünknek, megszokásainknak megfelelőt válasszunk. Érdemes előre megtervezni, még a felújítás, vagy építkezés előtt, hogy hová fog kerülni a mosogató. Legyen elég helyünk a mosogató előtt állni, ne legyen közvetlen - főleg a ma divatos kerámia, vagy indukciós - tűzhely mellett. Az edények méretét is fegyelembe kell venni, hogy kényelmesen beférjenek a csap alá.

A konyhabútor tervezéskor át kell gondolni a mosogató helyét. Az sem gond, ha sarokbútorról van szó, hisz ma már nagyon praktikus és szép sarokba illeszthető tárcák közül választhatunk. Aki mosogatógépet használ, annak elég egy egytálcás mosogató, azonban egy csepegtetőre, edényszárítóra még így is szükség lehet.

A duplatálcásat inkább azoknak ajánlott, akik kézzel mosogatnak.

Számtalan praktikus kialakítású mosogatók léteznek már. Ilyen például a gyümölcsmosós funkciós Schock Cristalite Manhattan gránit mosogató.

Milyen anyagból legyen a mosogató

Két alapvető típust lehet megkülönböztetni. A rozsdamentes, és a gránit tálcákat.

Az egyik legismertebb típus a rozsdamentes tálca. A viszonylagos olcsósága mellett, még egy előnye van, hogy gyakorlatilag elnyűhetetlen, ha megfelelően bánunk vele. Természetesen itt is lehet beszélni a minőségi kategóriákról. A drágább tálcatípusok, viszonylag vastagabb anyagból készülnek, és ezért tartósabbak. A legjobb rozsdamentes tálcák egy plusz réteget kapnak kívülről, aminek zajcsillapító hatása van. A rozsdamentes mosogatók selyem-, és tükörfényes kivitelben is kaphatók. Az előbbin  a vízkő, és a karcolás kevésbé látszódik meg.

Az első, és legfontosabb dolog a rozsdamentes mosogatótálcákkal kapcsolatban, hogy SOHA  nem használhatunk sóssavas, vagy klóros tisztítószert! Az erős sót tartalmazó folyadékkal, vagy rozsdára hajlamos tárgyakkal ne érintkezzen hosszabb ideig. Az erősen szennyeződött felületet, szilárd súrolószerekkel sem ajánlatos kezelni.

Előnyei:

olcsó,

hosszú élettartam,

bírja a hőt,

komoly sérülést szinte lehetetlen okozni rajta.

 

Hátrányai:

hamar összekarcolódhat, ha elhanyagoljuk a tisztítást,

hamar bevízkövesedhet,

vigyázni kell a tisztítószerekkel.

A gránit mosogató már egy kicsit drágább, de nagyon divatos, a több színből álló választékkal könnyen beilleszkedik a konyha stílusába. Mint például a Ferro Gránit mosogató család. Változatos a méret, és formavilága. Kevésbé viseli meg a használat, tovább marad meg az eredeti kinézet. Anyagának köszönhetően, nehéz megkarcolni, a vízkő is nehezebben tapad meg a felületén. A világosabb színűeknél viszont figyelni kell arra, hogy a rozsdásodásra hajlamos fémeket ne hagyjuk benne a sokáig, mert befoghatja a felületét. A sötétebb színű mosogatókon, pöttyökben megjelenhet a vízkő, viszont ezt házi praktikával egyszerűen el tudjuk tüntetni. Egy alapos ecetes szódabikarbónás tisztítás után, kenjük be a felületet bőségesen étolajjal. Hagyjuk rajta egy éjszakára, és reggel mossuk le a mosogatót.

További tipp pedig, hogy mosogatás után törüljük át az egész felületet, egy kis folyékony mosogatószerrel, majd töröljük szárazra, egy puha kendővel. Ha mégis elszínezné valami a mosogató felületét, egy kis Domestos-os vízzel mossuk át, és ezután is szárazra kell törölni a teljes felületet.

Előnyei:

ha jól választunk, nem látszanak meg a vízkő cseppek,

hatalmas szín, forma, és méretválaszték,

olcsón, és gyorsan lehet tisztítani,

és nehezen karcolódik a mosogató.

Hátrányai:

a sötétebb mosogatóknál a hamarabb látszódnak a vízkőfoltok,

az üveg, és porcelán edények könnyebben törnek, ha a kemény felülethez ütődnek.

További mosogatótálcák

Meg kell még említenünk három típust, ami nem annyira elterjedt és nem is annyira népszerű. Inkább kuriózumnak tekinthetőek. Így aki mégis valami oknál fogva ezek közül szeretne választani, nehezebben talál számára megfelelőt.

Kerámia mosogató

A kerámia mosogatók, jellemzően a vidéki stílusú konyhákba illenek bele.

A hagyományos mosdókagylók tulajdonságaival bírnak. A fényes felületüknek köszönhetően a szennyeződések nehezen tapadnak meg a felületükön. Ennél fogva a tisztításuk is könnyebb. Ha rendszeresen tisztítjuk, minimális a vízkő képződés rajtuk. Nagyon jól bírják a hőt, és az áruk sem szökik az egekbe.

Hátrányuk, hogy a karcolások hamar meglátszanak rajtuk. A többi mosogató típusnál - anyagánál fogva - sokkal sérülékenyebbek. Egy-egy véletlen belejtett tárgy, komoly repedést tud okozni a felületükön.

Zománcozott öntöttvas mosogatók

Az idősebb korosztály nagyon jól ismeri ezt a típust. Amíg a zománcon nincs sérülés, rendkívül könnyen tisztítható, a fényesített felületéről a szennyeződés, szinte lepereg. A hőállósága miatt nagyon közkedvelt volt, viszont a zománcozott réteg miatt könnyen sérül. A kisebb-nagyobb ütésektől, a zománc lepattant és ott beindul a rozsdásodás. A sűrűn használt részeken az apró karcolásoknak és a kopásnak köszönhetően elszíneződhet a felület, ami nem éppen esztétikus látványt nyújt. Ilyenkor bizony cserélni kell a mosogatót, de ez már a múlté.

Egyedi mosogatók

Az ízlésünknek és igényeinknek megfelelően, az egyedi mosogatók készülhetnek akrilból, kőből, üvegből. Bármilyen formában és méretben kaphatóak, így  alkalmazkodnak a konyha stílusához.

Reméljük segítettünk a mosogatótálcák széles világában egy kicsit eligazodni!

 

Ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot ITT vagy kövessen minket a Facebookon!