Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Radiátor légtelenítés miért és hogyan?

Radiátor légtelenítés miért és hogyan?

A fűtésszezon kezdetekor bekapcsoljuk a kazánt (vagy a fűtési kört), feltekerjük a termosztátot, és miután a radiátor eléri az üzemi hőmérsékletet, a lakás meleg, komfortos lesz. Ez lenne a természetes.

De időről időre előfordul, hogy hiába a kazán bekapcsolása, a termosztát feltekerése, hiába indul be a kazán, a radiátor mégsem akar melegedni.

Ha ráakadtál erre a cikkre, akkor valószínű, hogy ilyen cipőben jársz. A továbbiakban a radiátor légtelenítés fontosságáról és módjáról lesz szó.

Miért fontos a radiátor légtelenítés?

Függetlenül attól, hogy családi házban, vagy egyedi fűtésű lakásban, házközponti fűtésű társasházban, vagy távfűtésű lakásban lakunk, a radiátor légtelenítés mindenkit érint, legalábbis a fűtésszezon kezdetekor.

Egy fűtési rendszer a kazánból, esetleg egy melegvíz tároló tartályból, keringető szivattyúból, radiátorokból áll, amit csövek kötnek össze. Normál esetben víz van az egész rendszerben. A keringető szivattyú a csöveken továbbítja a radiátorokhoz a melegvizet. A radiátorokban a víz lehűl, majd a kazánhoz érkezik, ahol ismét felmelegszik és kezdődik a kör újra.

Gyakran megtörténik, főleg a régebbi rendszereknél, hogy a fűtési körbe levegő kerül. De az új radiátorok sem mentesülnek az alól, hogy belevegősödjenek.

Mi történik, ha levegő kerül a fűtési rendszerbe? A levegő sokkal rosszabbul vezeti a hőt, mint a víz. Eközben a víz nem egyenletesen oszlik meg a radiátorokban. Ha a fűtőkörben levegő van, akkor csökken az egész rendszer hatásfoka, így fűtési veszteség keletkezik. Továbbá, a keringető szivattyút, és a kazán műszaki állapotát is veszélyezteti! Túlmelegedés miatt tönkre mehet.

Ezért kell a radiátort rendszeresen ellenőrizni, légteleníteni. Mert így spórolhatunk energiát, ami a környezetünket tehermenetesíti. Spórolhatunk a fűtési számlánkon. Az idegeinket is kímélhetjük vele, hisz nem kell azzal szembesülnünk, hogy folyamatosan gurgulázik a radiátor, és csak részlegesen melegszik fel.

Mikor kell a radiátort légteleníteni?

Még a legújabb, legmodernebb fűtési rendszer esetén is legjobb úgy kezdeni a fűtési szezont, hogy légtelenítjük a rendszert, de elsősorban a radiátorokat.

Amennyiben mégis észleljük, hogy a radiátor nem fűt, vagy gurgulázó, csobogó hangokat hallat, azonnal meg kell csinálni a légtelenítést.  Ilyenkor, nagy valószínűséggel, levegő került a rendszerbe.

A másik jel, hogy levegős a radiátorunk, hogy hideg marad úgy, hogy a többi radiátor rendesen felmelegszik. További jel még, hogy csak az alsó része meleg a radiátornak.

A légtelenítés menete

Ha nem vagyunk biztosak magunkban, akkor érdemes egy fűtésszerelőt hívni ehhez a feladathoz! Előfordulhat, hogy nem csak az a probléma, hogy a levegős lett a radiátor. Egy szakember sokkal összetettebb problémát is azonnal tud orvosolni, ami a laikusok számára akár több napos próbálkozást jelenthet.

Ha mégis arra az elhatározásra jutunk, hogy a radiátor légtelenítést magunk végezzük, az alábbiakra kell figyelni.

A fűtésszezon előtti légtelenítés első feladata:

Ellenőrizzük, hogy a radiátor termo szelepek teljesen kinyitva legyenek. Persze, ha elkövettük azt a baklövést, hogy a tavaszi fűtésszezon végén nem nyitottuk ki a szelepeket, akkor most azt kell megtenni.

Ellenőrizzük, hogy a rendszerben megfelelő-e a víznyomás. Minden fűtésrendszeren kell lenni egy nyomásmérőnek. Általában, a legrosszabb esetben ez a kazánon található. Az ellenőrzése egyszerű, hisz színskálával van megjelölve a műszer. Amennyiben a "zöld" tartományban van a mutató, vagy a megfelelő nyomásérték a hagyományos mérőórán, akkor elkezdhetjük a radiátorok légtelenítését.

Ha távfűtéses, vagy házközponti rendszerű lakásban lakunk, akkor ez a lépést kihagyjuk, hisz ezekhez a berendezésekhez nem férünk hozzá, mint ahogyan a keringető szivattyúhoz sem, értelemszerűen.

A légtelenítéshez három dologra van szükségünk.

Egy edény, amibe felfogjuk a kifolyt fűtővizet,

Egy nedvszívó rongy, hogy a kifolyt vizet fel tudjuk törölni,

Na és persze a légtelenítő kulcsra, ami általában négyszög alakú.

Bár újabban a légtelenítő szelepen a négyszög alakja mellet egy bemarás is van. Ennek a nútnak a segítségével egy lapos csavarhúzóval is elvégezhető a művelet.

A légtelenítő szelep mindig a radiátor felső részén található, a termo szeleppel ellentétes oldalon.

A légtelenítő szelepet az óramutató járásával ellentétes irányban, óvatosan nyissuk meg. A feleslegesen kifolyó víz elkerülése érdekében a felfogó edényt tartsuk a szelep alá. Amint a levegő elkezd távozni a radiátorból, lehetőleg ne nyissuk tovább a szelepet. A levegő távozását sziszegő hang kíséri. Ha megjelenik a víz, akkor sikeres volt a légtelenítést, és vissza lehet zárni a szelepet.

Fontos:  Ezt a műveletet, minden radiátornál el kell végezni.

Ha több szintes házunk van, vagy csak különböző magasságban vannak a radiátorok, mindig a legalacsonyabbal kell kezdeni, és a legmagasabban lévővel kell befejezni a légtelenítést.

Radiátor légtelenítés utáni teendők

A légtelenítés után, ellenőrizze a nyomást a rendszerben. Ha erősen leesett, akkor utána kell tölteni a vizet. Ha kétségeink vannak a fűtővíz utántöltésével kapcsolatban, javasolt szakembert hívni. Csak ezek után indítsuk újra a keringető szivattyút.

Ha légtelenítést jól végeztük el, akkor hamarosan melegek lesznek a radiátorok. Ellenőrizzük hát, hogy minden radiátor megfelelően működik. Felül melegebb, mint alul.

Ha mindent rendben találunk, akkor a termo szelepeket a megfelelő állasba vissza tekerhetjük, és egyenlőre nincs más teendőnk, minthogy élvezzük a jól elvégzett munka gyümölcsét.

Azzal, hogy eltávolítottuk a levegőt a rendszerből, és egyenletesen fűtenek a radiátorok, nem csak a komfort érzetet növeltük, hanem optimalizáltuk az energia fogyasztást. A légtelenítés csak pár percet vesz igénybe.

Egy jól beállított rendszerrel, akár 15 %-ot is spórolhatunk a fűtési számlánkon. Szakemberek szerint a lakás hőmérsékletének optimális beállításával tovább növelhetjük az energia megtakarítást.

Az optimális érték a nappali helyiségben 20°C, a fürdő szoba, természeténél fogva magasabb, míg a konyhában elegendő a 18°C fok is. Bár ezeken az értékeken sokan vitatkoznak.

Továbbra is hideg marad a radiátor?

Előfordulhat, hogy minden igyekezetünk ellenére a radiátorok mégsem fűtenek megfelelően. Ez azt jelenti, hogy levegő maradt a rendszerben, vagy valamelyik szelep beragadt. Ennek a kiküszöböléséhez szakembert kell hívni.

Néhány tipp, ha nem volt sikeres a radiátor légtelenítése

Ha a légtelenítés megfelelő volt, és még mindig nem melegek a radiátorok, akkor ennek lehet oka egy eltömődött, vagy beragadt szelep. Ez a jelenségre akkor kell gyanakodni, ha csak egy, vagy két radiátornál marad el a felmelegedés. Ugyanakkor, a rendszer csőhálózatán, melegek a csövek.

Levegő buborék ragadt a rendszerben, esetleg a fűtési rendszer, nyári üzemmódban maradt.

A hibás tágulási tartály is lehet a jelenség oka, már ha van ilyen a fűtési körben.  Vagy túl nagy, vagy túl kevés az üzemi nyomás.

A légtelenítés közben alacsony szint alá eshet a fűtővíz nyomása. A fűtővíz melegedése tágulással jár, ezért a zártrendszerű fűtésnél kialakulhat a túlnyomás.

Ezekben az esetben, inkább hívjunk fűtési szakembert, mert ha úgy kísérletezünk, hogy nem igazán értünk hozzá, komoly károkat is okozhatunk.

 

Ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot ITT vagy kövessen minket a Facebookon!