Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Miért praktikusak a szén-monoxid érzékelők?

Nem véletlenül nevezik a szén-monoxidot csendes gyilkosnak, hiszen ez a mérgező gáz láthatatlan és teljesen szagtalan, így a legtöbben fel sem figyelnek rá még akkor sem, ha a közvetlen közelükben történik a szivárgás. Éppen ezért nagyon fontos, hogy minden otthon része legyen a szén-monoxid érzékelő is, amely életeket menthet. 

Mi is az a szén-monoxid?

A szén-monoxid egy olyan mérgező gáz, ami éghető anyagok nem megfelelő égetésekor keletkezik. Mivel színtelen és szagtalan, magát a szivárgást képtelenség észrevenni. Ez az anyag egyszerűen megköti a vérben lévő hemoglobint, amely felelős az oxigén szállításért. Ezáltal a vér oxigénszállító képessége csökken és lassan beáll a fulladás. Ha ébren van az ember, akkor jó esetben a mérgezés első tüneteiből lehet következtetni arra, hogy baj van.

Ilyen tipikus jel lehet a fejfájás és az émelygés is. Ilyenkor azonnal el kell hagyni az épületet és az illetékes szakembert a helyszínre hívni. Álmunkban azonban jellemzően nem lehet észlelni mindezt, így akár komoly következménye is lehet mindennek, ha nincs a házban szén-monoxid érzékelő.

Hogyan kerülhető el a szén-monoxid mérgezés?

Egyrészt nagyon fontos az, hogy a fűtő berendezéseket megfelelően karban tartsa és a legkisebb rendellenesség esetén is hívjon egy szakembert a helyszínre, aki ellenőrzi azt. Ugyanis normál és maradéktalan működés mellett ezek az eszközök nem termelnek szén-monoxidot. Mivel azonban óhatatlan, hogy a fűtésszezonban nem veszi észre az ember a kisebb hibákat, mindenképpen ajánlott beszerezni egy szén-monoxid érzékelőt is, amely időben jelez, ha baj van. Érdemes elhelyezni minden olyan helyiségbe, ahol tüzelőberendezés található, vagy ahol falban futó kémény van

Hogy működik egy szén-monoxid érzékelő?

Létezik elemmel és hálózatról működő változat is. Ezek közül az előbbi mindenképpen biztonságosabb, hiszen akkor is maradéktalanul működik, ha például éppen valami miatt nincs áram a házban. A modern berendezések emellett felismerik és figyelmeztetnek, ha egy hibás készülék egyre több szén-monoxidot szivárogtat az adott térben. Emellett pedig alacsony gázkoncentráció mérési üzemmód is helyet kap bennük. Minden ilyen szerkezeten található egy úgynevezett teszt gomb, amely segítségével ellenőrizheti az érzékelő helyes működését.

Ezt az ellenőrzést havonta célszerű elvégezni.

Pontosan hova érdemes elhelyezni az érzékelőt?

Ha például konvektorral vagy kandallóval fűt, akkor 120-150 centiméteres magasságba ajánlott elhelyezni, ám ha például olyan magasabb fűtőtestekről van szó mint a cserépkályha vagy a kazán, akkor ajánlott azokat szemmagasságban elhelyezni. A megbízhatóság érdekében semmiképpen ne ablak vagy ajtó közelében kapjon helyet és a plafontól legalább 40 centiméter távolságban legyen. 

Mit kell tenni, ha jelez a riasztó?

Ha jelez a készülék, azonnal cselekedni kell! Azonnal nyissa ki az ajtókat és ablakokat és hagyja el az épületet. Addig semmiképpen ne menjen vissza, amíg szól a riasztó, hiszen egészen addig jelez a készülék, amíg érzékeli az adott térben a CO-t. Csak ezt követően van lehetőség arra, hogy szerelőt hívjon a helyszínre. 

A fenti tájékoztatás nem teljes körű, a készülék mellett található tájékoztatót mindenképpen olvassa el, mielőtt beüzemeli a szerkezetet!

Amennyiben hasznosnak találta a cikket nyomjon egy Like-ot

Szén-monoxid érzékelőinket itt találja

Nézze meg a többi bejegyzést is lakberendezési blogunkban