Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Szürkevíz használata otthon, de hogyan?

Egy ember napi víz felhasználása ma Magyarországon 130 liter. Ez önmagában is megdöbbentő adat, ám ennek a mennyiségnek körülbelül 30%-át használjuk WC öblítésre, 46%-át tisztálkodásra, 14%-ot mosásra, 6%-ot mosogatásra, takarításra és mindössze 4%-kal főzünk vagy fogyasztjuk el valamilyen módon.

Vagyis sok esetben a szürkevíz használata tökéletes megoldás lenne a spórolás, valamint az ivóvíz védelme szempontjából egyaránt.

Mi az a szürkevíz?

A szürkevíz az a víz, amely kézmosásnál és mosásnál keletkezik. Kevesen tudják, de ez újra felhasználható bizonyos területeken a háztartásban, amennyiben azt a megfelelő módon tárolják addig, míg újra használatba nem vesszük. A WC öblítéséhez például tökéletes megoldást jelent ez a típusú víz.

Hogy működik ennek felhasználása a gyakorlatban?

Maga a gyakorlat úgy néz ki, hogy a mosás, zuhanyozás, kézmosás, fogmosás után összegyűjtött víz az újrahasznosítás során 3-4 fertőtlenítési, kezelési fázison megy keresztül, így kerül vissza a háztartásba. Azonban ahhoz, hogy a mindennapok során lehetőség nyíljon a szürkevíz újrahasználatához, mindenképpen önálló szennyvízhálózatot kell létrehozni, sőt, a WC és a mosogató szennyvizének elvezetéséhez már a tervezésnél egy saját vízhálózatot kell tervezni.

Nagyon fontos, hogy ha a házon belül szeretnénk felhasználni újra a vizet, akkor azt bizony bizonyos tárolni kell, hiszen csak így állhat rendelkezésre, amikor szükség van rá. Ehhez szükség van egy megvalósító rendszerre, amely tárolótartállyal, elosztóvezetékekkel, szerelvényekkel, valamint a fertőtlenítő berendezéssel van felszerelve.

Maga a fertőtlenítés megvalósulhat klór-, illetve jódtartalmú fertőtlenítőszerekkel, de akár ultraibolya fénnyel vagy ózonnal is. Az utóbbiak főként ipari körülmények között szoktak előfordulni. 

Megoldható e téren egy meglévő lakás átépítése?

A válasz a kérdésre, hogy tulajdonképpen igen, bár a feladat nem egyszerű. Különösen akkor nem, ha nem újonnan épülő, hanem már egy kész házról beszélünk.

Éppen ezért gyakran merül fel a kérdés, hogy vajon tényleg megéri beruházni erre?

Ugyanis a szürkevíz külön gyűjtéséről, a szűréséről, a fertőtlenítésről, valamint tárolásáról is gondoskodni kell ahhoz, hogy ne jelentsen problémát a mindennapokban a használata. Olyannyira igaz ez, hogy meglévő épületeknél inkább csak nagyobb volumenű felújításkor kerülhet sor ennek kiépítésére, amely egyébként igen magas költségekkel jár. Emellett a szennyvizet összegyűjtő csatornára is figyelmet kell fordítani, ugyanis bár a spórolás a cél, a szennyvíz mértékének lecsökkenése ugyanakkor problémához vezethet.

Vagyis mindenképpen profi szakemberekre érdemes bízni a tervezést és a kivitelezést egyaránt. Azaz egy igen összetett és költséges beruházásról van szó, amelynek azonban idővel megtérülnek a költségei, később pedig már spórolni is lehet vele. Így abban az esetben, ha egyébként is terveztünk valamilyen szintű átalakítást és hosszú évtizedeken át tervezünk az adott ingatlanban élni, megéri a beruházás. 

Újépítésű házak esetében egyszerűbb

Amennyiben még csak most épül majd álmaink háza, jóval egyszerűbb a szürkevíz újrahasznosító rendszer kiépítése. Fontos azonban, hogy erről időben szóljunk a tervezőnek, hiszen így már az első lépésektől figyelembe veszi ezt a kérést.

Fontos tudni, hogy jelenleg ezzel kapcsolatos szabályozás nem létezik, így a gyakorlatban tulajdonképpen bárki elhelyezheti az ilyen típusú beruházásokat, az érvényeben lévő törvények és szabályzatok tiszteletben tartásával. 

Ami azonban biztos, hogy egy olyan otthonnal, ahol megfelelően ki van építve mindez és ahol kényelmes a szürkevíz felhasználása a gyakorlatban, ott bizony nagyon sokat spórolhatunk a vízdíjon, nem beszélve arról, hogy sokat tehetünk a környezetünkért is.

További cikkeinket a Blogban találja