Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Mikor esedékes a WC csésze cseréje

Mikor esedékes a WC csésze cseréje
A WC csészék, az idő múlásával csúnyábbak lesznek, ha akarjuk, ha nem. Minél igényesebb egy WC csésze megjelenése, annál hamarabb eljön az a pillanat, amikor esedékessé válik a WC csésze cseréje. Nemcsak a szépségének romlása vezet el erre az eredményre, de ha szeretnénk modernizálni, esetleg átalakítani álló csészéről, fali csészére. Esetleg a fürdőszoba stílusán akarunk változtatni, vagy csak egyszerűen elromlott, eltörött, vagy csak megrepedt, nem kerülhetjük el a cserét. Ekkor döbbenünk csak rá, hogy szinte nincs két egyforma WC csésze a piacon. 

Érdemes szakembert bevonni a WC csésze cseréje kapcsán?

A válasz erre teljesen egyértelmű: Mindenképpen! Nem csak azért, mert sokat segíthet az igényeinket figyelembe véve a legpraktikusabb csésze kiválasztásában, hanem a kivitelezés folyamán a nem kívánt problémákat is megszüntethetjük. Arra is ad tanácsot, ha esetleg egy álló WC csészét akarunk egy fali WC-re cserélni. Ha nem vagyunk teljesen biztosak magunkban, akkor bele se fogjunk a csésze cserébe. Elég egy elcsúszott tömítés, és máris az alattunk lakót áztatjuk el.

A fürdőszoba, vagy vizesblokk felújítása kapcsán, biztosan ki fogjuk cserélni a WC csészénket is egy jobbra, modernebbre. De még ha nem is vágunk bele ekkora beruházásba, akkor is szóba kerülhet, bizonyos okok miatt. Mikor eldöntöttük, hogy kicseréljük a WC csészét, szerencsére számtalan lehetőség közül választhatunk a csésze fajták terén. Ekkor már azt is figyelembe kell venni, hogy a WC csésze árán felül, mekkora plusz költséggel kell számolunk. Mert bizony a teljes összeg nagysága nem mindegy, sokszor a mellék költségek jócskán többe kerülnek, mint maga a beépítésre szánt WC csésze.

WC csésze fajták 

A kor haladtával, a WC csészékre is rányomta a bélyegét a hatalmas változás.

Ha cseréről beszélünk, akkor alapvetően három WC-modell közül kell választani.

A választás ténye, a WC csésze típusa, és szerkezeti helyzetétől függ.

Formájuk alapján a hagyományos hosszúkástól, egészen a lekerekített sarkú négyszögletesig változnak.

A hagyományos, azaz álló WC csészék, a nagy lakásépítési időszakban élték reneszánszukat. A panelházakban, vagy iparosított technológiával épült házakban, de szinte minden intézményben ezt a fajtát építették be. Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy abban az időben, gyakorlatilag csak ez a típus volt elérhető. A hazai gyárak is csak ilyen WC csészéket gyártottak. A későbbiek folyamán feltűntek a monoblokkos WC csészék. Ennek a különlegessége, hogy a WC tartály már egybe van építve a csészével. Az elterjedésük a megjelenéstől az lassította le, hogy viszonylag magas volt az ára. Valamint, hogy egyes panel, vagy iparosított technológiával épült lakásokban nagyon pici helyet hagytak a WC-éknek, és az alsókifolyású WC csészéket nem lehetett csak átalakítással felszerelni.

Most inkább a falra szerelhető, rejtett tartályos csészék a legnépszerűbbek. De ezek között is számtalan fajta létezik.

Álló WC csészék  

Az álló WC csészék a padlóhoz vannak rögzítve, ahol a padlóból egy függőleges csővel csatlakoznak a szennyvíz rendszerhez. Ezeket a csészéket általában lecsavarozzák, de lehet csak szilikonnal is tömíteni, rögzíteni, a padló találkozási élénél. Mivel a víz kifolyása a csésze alján, függőlegesen történik, ezért "alsó kifolyású"-nak is nevezik.

Az álló csészéknek a "modernebb" változata már vízszintes lefolyó csővel csatlakozik a falhoz. Ezek az úgynevezett "hátsó kifolyású" WC csészék.

Mindkét fajtára jellemző, hogy a tartály a WC mögötti falra, kívülről van felszerelve.

Monoblokkos WC csészék

Egy modernizáció folyamatnak köszönhetően mára már inkább öszvér változatról érdemes pár szót említeni, a "monoblokkos WC csészékről".

A monoblokkos csészék annyiban különböznek az álló WC csészéktől, hogy tartály magára a csészére van ráültetve. Az elterjedésnek egyik oka, hogy a hátsó tartály miatt, az alsó kiömlésű WC csésze cseréjét, nem igazán lehetett átalakítás nélkül beépíteni. Az alsó kifolyású WC-éknél adott a kifolyó nyílás a padló és a fal között, a monoblokkos WC-éknél jellemzően ez a távolság a hátsó, a csészére épített tartálynak köszönhetően, nagyobb helyet igényel. Ugyanakkor a kisebb területű WC-ékben az amúgy is szűkös helyből legalább 10 cm-t vesz el. Az egyes panel vagy iparosított technológiával épült házakban, ahol nem nagy helyet adtak a WC-nek, ráadásul alsókifolyású WC-ék voltak beépítve, szinte kivitelezhetetlen egy monoblokkos WC kialakítása. Nem csak a helyszűke miatt, hanem ezekben a lakásokban a ház strangjai a WC mögötti részen futnak. Így ezekhez a strangokhoz nem lehet hozzáférni.

Fali WC csésze

Az akasztós, vagy a köznyelvben "fali WC csésze", most éli igazán reneszánszát. Nyugodtan állíthatjuk, hogy ez most a legnépszerűbb típus. Egyrészt a dizánja, a rejtett szerkezet, és öblítő tartály, valamint a higiénia szempontjából is.

A fali WC csészék nem csak egyszerűen a falra vannak szerelve. Ez egy könnyűszerkezetes fal esetében, nem is kivitelezhető. A fali WC-ékhez tartozik egy nagy strapabírású acél szerkezet. Ebben a szerkezetben kap helyet az öblítő tartály, és a ki-, és lefolyó csövek.

A szerkezetet beépítése után befedik egy könnyűszerkezetes fallal. Ez általában gipszkarton szokott lenni. Majd ezt a gipszkartont vakolják, burkolják. Az így kialakított burkolaton csak az öblítő szelepeket láthatjuk.

A porcelán csészét nem a falra, hanem a beépített szerkezethez rögzítik.

A WC csésze cseréje Akkor mutat jól igazán, ha tartály és és az összes csövezés rejtve van és csak a kissé domború, kétlépcsős öblítésű nyomólap, és WC csésze töri meg a fal síkját. Léteznek rejtett felfogatású csészék, ahol a rögzítő csavarok rejtve vannak.

Az egyedüli hátránya a magas árfekvés mellet, hogy a beépítés miatt egy-egy komolyabb meghibásodás esetén csak bontással lehet a berendezéshez hozzáférni, ezt az álcázó falat le kell bontani. Pontosan ezt figyelembe véve, a gyártók törekedtek a magas minőséghez.

WC csésze öblítése

Öblítés szempontjából léteznek mély, és lapos öblítésű WC csészék. A mélyöblítésen belül létezik első, és hátsó garatos. A mélyöblítésűek jöttek divatba napjainkban.

Mély öblítésű:

Előnyök: könnyebb tisztán tartani, olcsóbb, kevésbé vízkövesedik, szagmentesebb.

Hátrányok: könnyen felfröccsen a víz a fenekünkre, nem látható, ha gond van a széklettel. A falra szerelhető WC-ék általában ilyenek.

Lapos öblítésű:

Előnyök: nincs víz felfröccsenés.

Hátrányok: vízkövesedésre hajlamosabb, nehezebb tisztán tartani, drágább.

Egyes helyeken a mélyöblítésű WC csészéket, szállodai WC-nek hívják, mert kevesebbet kell használni a WC kefét. A lapos öblítésű WC csészét, pedig kórházi WC-nek, mivel egyszerű az esetleges székletminta vétel.

Az újabb változatok

Manapság egyre divatosabbak a perem nélküli WC csészék. Mid három típusban készülnek már ezek a változatok. Népszerűségük egyre gyarapszik, hisz sokkal higiénikusabbak, könnyebb takarítani, mint a hagyományos, peremes csészéket, a hölgyek nagy örömére.

Szinte minden gyártónál létezik, és külön rendelhető, egy extra speciális bevonat, ami könnyebb vízlepergetést tesz lehetővé.

 

Ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot ITT vagy kövessen minket a Facebookon!