Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Mennyi vizet és pénzt pazarol el WC lehúzással éves szinten?

Amikor az ember véget a dolgával a WC-n, lehúzza, kezet mos, majd folytatja a napi teendőit. Az életünk szerves része a mozdulat, amely nyomán lezúdul a víz a csészében, így sokan különösebb jelentőséget sem tulajdonítanak neki, amíg minden megfelelően működik.

De gondolt már arra, hogy ilyenkor ivóvizet használ a rendszer? És arra, mennyi vizet és ezzel együtt pénzt pazarol el éves szinten minderre? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk e témával kapcsolatban. 

Felmérések szerint hazánkban egy ember egy nap az átlagot tekintve 130 liter vizet használ el, amelynek komoly részét teszi ki WC lehúzása, amely által jelentős mennyiségű ivóvizet engedünk a csatornába. Ez pedig elképesztő szám, különösen ha belegondolunk abban, hogy a fenti mennyiség egy főre értendő az átlagot számolva. 

Mennyit vesz el mindez a családi kasszából? 

Pontosan szinte lehetetlen számolni, ugyanis eltérő díjszabások lehetnek érvényben, valamint a vízdíj számla minden esetben kiegészül például olyan pluszokkal, mint a csatornadíj. Azonban ha 300 forint/köbméter átlagárral számolunk és egy lehúzással 10 liter vizet fogyasztunk el, akkor is szépen pörögnek a forintok öblítésenként.

Ha lenne egy persely a WC mellett, amelybe mindig belekerül az a néhány forint, hónap végére bizony még az egyszemélyes háztartásokban is lenne benne költeni való. 

Mi lehet a megoldás? 

A hagyományos háztartásokban nehéz megoldást találni minderre, hiszen maga a rendszer az ivóvíz hálózatra van rákötve. Azonban ennek ellenére nem lehetetlen csökkenteni a fogyasztásunkat.

Hiszen míg a hagyományos tartályok esetében egy az egyben lezúdul a benne található víz egy-egy lehúzáskor, addig ha egy két gombbal felszerelt, kettős öblítő mechanizmusra kitalált szerkezetet használunk, akkor mi szabályozhatjuk, hogy éppen kis vagy nagy mennyiségű vízre van szükségünk az öblítéshez.

Ugyanakkor a WC öblítő szelepeknek is komoly szerepe lehet e téren, ugyanis egy megfelelő kiegészítő használatával saját magunk, manuálisan szabályozhatjuk a vízmennyiséget, vagyis addig jön a víz, amíg nyomva tartjuk a gombot.

Vagyis bár nem egyszerű e téren spórolni sem a vízzel, sem pedig a vízdíj költségével, ugyanakkor mégis érdemes figyelmet fordítani mind az öblítőszelepre, mind pedig a WC tartályra. Így nem csak a pénztárcánkban maradhat több egy-egy hónapban, de a környezetért is sokat tehetünk.

További cikkeink a Blogban találhatóak