Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Az elektromos bojler jellemzői

Az elektromos bojler jellemzői

Az elmúlt néhány évtizedben a bojlerek a háztartások nélkülözhetetlen eszközeivé váltak, hiszen ők a meleg víz őrzői. Mivel egy ilyen szerkezetet hosszú távra vásárol meg az ember, érdemes tisztában lenni azzal, mire érdemes odafigyelni a különböző típusok kapcsán annak érdekében, hogy kiválaszthassa az Ön számára leginkább megfelelőt. Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban.

Amikor bojlerről van szó, sokaknak egyféle berendezés jut eszébe, pedig ma már számos különböző változata létezik még az elektromos verzióknak is. Hiszen ma már rengeteg olyan szempont van, ami alapján lehet ezek között válogatni, legyen az űrtartalom, szín vagy éppen a forma. Látni fogja, hogy a saját ízlése mellett más szempontból is fontos ez a döntés, hiszen számos előnye van, amelyek csak abban az esetben tudnak érvényesülni, ha mind a vásárlás előtt, mind pedig a bekötés során körültekintően jár el. 

A bojler őse már régóta velünk van

Még mielőtt bárki azt gondolná, hogy ezek a szerkezetek a modern kor vívmányai, tévedés, hiszen már az 1800-as évek Angliájában megjelent a bojler kezdetleges verziója. Ekkor még egy csövön keresztül hideg vizet engedtek egy tartályba, amit alulról gázégővel melegítettek. A tartály másik oldalán az így előállított meleg víz fürdőkádba ömlött.

Az évszázad végén Edwin Ruud norvég-amerikai mérnök az elképzelést tökéletesítette, így már a meleg víz tárolására is alkalmas berendezést hívtak életre, amelyek a mai napig életünk részei és segítenek nekünk abban, hogy bármikor meleg vízhez jussunk.

Mit érdemes figyelembe venni, mikor elektromos bojlert választunk?

Fontos tudni az elektromos bojlerek kapcsán, hogy mivel a technikai fejlődés során több irány alakult ki, ma különböző osztályokba sorolják őket. Éppen ezért van olyan, amely átfolyó rendszerű, de létezik tároló rendszerű is. A bennük levő nyomást tekintve pedig lehet nyitott vagy zárt. Alapvetően alkotórészei a víztároló tartály mellett a hőszigetelés, a fűtőtest, zárt rendszer esetén a hőmérséklet szabályozó és -korlátozó, biztonsági szelep, valamint a köpeny és a burkolat.

A tartálya többféle anyagból készülhet. Állhat például rézből, műanyagból, üvegszálas műanyagból, rozsdamentes acélból, vagy műanyag bevonatos acélból is, illetve további változatok is elérhetőek. A zárt rendszerű elektromos bojlerek anyaga többnyire zománcozott acél szokott lenni, hiszen ez az anyag igen tartósnak számít. Ellenáll a korróziónak, szilárdsága megfelelő, továbbá az előállítási költségeinek mutatói is igen kedvezőek.

Amennyiben nyitott rendszerű, úgy a tartály alapanyaga általában műanyag szokott lenni. Ez főként a kisebb űrtartalommal rendelkező nyitott rendszerű elektromos bojlerekre jellemző. Az elektromos bojler kiválasztásánál nagy figyelmet kell szentelni annak, hogy a tartályt milyen hőszigetelő anyag veszi körül.

Ez a hőszigetelő anyag határozza meg ugyanis azt, hogy a tartályban lévő víz meddig őrzi meg a hőmérsékletét, továbbá az energiafelhasználást is nagyban meghatározza a hőszigetelő anyag minősége. Amennyiben a tartály hőszigetelésére felhasznált anyag nem tartja meg hosszú időn át a meleget, vagyis a felmelegített víz hamar kihűl, úgy az akár két- vagy háromszoros plusz energiafelhasználást is eredményezhet.

Éppen ezért elektromos bojler vásárlásakor nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy az anyaga és hőszigetelése is megfelelő legyen, így a berendezés működése maximálisan energiatakarékos lehet. Az elektromos bojlereket főként családi házakban és lakásokban szokás alkalmazni, a család egyéni igényeinek megfelelően. Egy elektromos bojler segítségével az egyéni melegvíz-igény maximálisan kielégíthető.

A elektromos bojler előnyei

Egyrészt mivel általában a fogyasztási hely közelében kerül elhelyezésre, a csőrendszerben keletkező hőveszteség minimálisra csökkenthető. Másrészt mivel ezeknek a készülékeknek legnagyobb részét beltéri üzemeltetésre tervezték, a külső környezeti hatásoktól védett helyiségben kerül beüzemelésre, amely által tovább csökkenthető a hőveszteség, valamint ennek köszönhetően a készülék élettartama is jelentősen megnő.

Emellett sok esetben egyszerűbb és olcsóbb, mint a gázbojleré, nem függ a gáz bevezetésétől és nincsen hatósági engedélyekhez kötve. Ráadásul mivel a klasszikus villanybojlerek felépítése igen egyszerű, ezért a készülékek ára is igen kedvező. Bár tény, hogy ma már léteznek belőlük olyan modellek is, amelyek LCD kijelzővel és elektronikus hőmérséklet szabályozóval vannak felszerelve. 

Látható, hogy számos tényezőt érdemes figyelembe venni ahhoz, hogy valóban kiélvezhessük ezeknek az elektromos bojlereknek az előnyeit és évek múlva is maradéktalanul kielégíthessék az igényeinket.

Itt találja webshopunk teljes kínálatát

Hasznos volt a bejegyzés? Nyomjon egy Tetsziket

További cikkeink itt érhetők el

Tartalomhoz tartozó címkék: érdekességek