Milyen az ideális hőmérséklet télen odabenn?
Szakértők szerint az ideális hőfok télen a lakásban 18 és 23 Celsius fok között van, ami elsőre igen alacsonynak tűnhet. Ám természetesen számos oka van annak, hogy ezt az intervallumot így határozták meg. Ugyanis ha odabenn 23 Celsius fok fölé kúszik a hőmérő higanyszála, túl nagy lesz a hőmérséklet különbség a kinti és benti levegő között, ami igen megterhelő lehet a szervezet számára. Azonban a minimum 18 fokot érdemes tartani még akkor is, ha egész nap nem vagyunk otthon vagy ha esetleg hosszabb időre elutazunk, ugyanis a hűvös falak között nagyon könnyen megjelenhetnek a penészgombák.
Természetesen az, hogy hány fokra állítjuk a termosztátot, nagyban függ attól, hogy milyen tevékenységet végzünk otthon. Hiszen aktív házimunka mellett például bőven elég a 21 Celsius fok, ám olvasás vagy TV nézés esetén már érdemes megközelíteni a 23 fokot.
Az ideális hőmérséklet helyiségenként is változhat
Természetesen nem minden helyiségben ugyanaz a hőigényünk. A fürdőszobában például mindenképpen érdemes elmenni a felső határig, ha hőmérsékletről van szó, különösen ha éppen zuhanyozunk vagy fürdünk. Fontos azonban hozzátenni, hogy ha például szeret hosszú ideig a fürdőkádban relaxálni, akkor hamar változik a hőérzet, hiszen a párás, meleg levegő hamar kellemessé varázsolja az egész helyiséget.
A konyha esetében szintén érdemes odafigyelni mindezekre, hiszen ha valaki süt-főz, akkor azzal máris megalapoz egy hőfokot a helyiségben, és jó eséllyel nem lesz szükség plusz fűtésre. Viszont ha akár napokig nem kapcsolja be a tűzhelyet, itt is ugyanaz válik érvényessé, mint az otthona többi részében. A hálószoba igen megosztó kérdés e téren, ugyanis sokan szeretnek melegben aludni. Ám szakértők szerint alváshoz a 19-20 fokos maximum hőmérséklet a legideálisabb az egészség szempontjából. Ehhez viszont már szükség lesz egy puha, vastag paplanra, amibe bele lehet burkolózni.
Nagyon fontos megemlíteni a fentiek kapcsán, hogy a helyiségek hőmérséklete között ne legyen 1-2 foknál nagyobb különbség még akkor sem, ha egy nagyobb alapterületű otthonról van szó. Ez ugyanis megterhelő lehet a szervezet számára.
Szellőztetés és páratartalom
A belső hőmérséklet kapcsán nagyon lényeges a szellőztetés és a páratartalom kérdésköre is. Hiszen amikor odakinn repkednek a mínuszok, senki nem szívesen nyitja ki az ablakot, ám néha muszáj egy kis friss levegőt engedni a belső terekbe. Érdemes ezeket két-három naponta ha lehet reggelre, a munkába indulás előtti időszakra vagy éppen estére, még a nyugovóra térést megelőzősen időzíteni. A páratartalom azért annyira lényeges ebben az időszakban, ugyanis a fűtés miatt jellemzően szárazabbá válik a benti levegő. Fontos tisztában lenni azzal, hogy az egészséges az, ha 50-60%-os a páratartalom a házban.
Ha a fentieket figyelembe veszi és alkalmazza is a gyakorlatban, akkor egy minden szempontból komfortos, az egészséget és az általános kellemes légkört támogató otthon lakója lehet.