Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Miért baj, ha kemény a víz?

Amikor azt halljuk, hogy egy háztartásban kemény a víz, olyan negatív dolgok jutnak az ember eszébe, mint egy vízköves mosógépdob, a csaptelepeken nyomot hagyó vízcseppek vagy az egészségtelen csapvíz. Nos, a helyzet az, hogy alapvetően a vízkeménység nem feltétlenül számít negatív jelzőnek, bár tény, hogy nagyban felel a vízkő megjelenéséért. Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban.

Mi okozza a víz keménységét?

A vízben oldott ásványi anyagok mennyisége határozza meg a víz keménységét. Egészen pontosan a benne oldott kalcium- és magnéziumsók mennyisége az, amely befolyással van erre. A nagyon lágy vízben 40 milligramm/liter alatti ezek előfordulásának gyakorisága, míg a nagyon kemény víz esetén ennek mértéke 300 mg/liter fölött van.

Természetesen a kettő között több átmenet is van, hiszen 180 mg/liter felett már kemény vízről beszélünk, míg 80 mg/literig még a lágy kategóriába tartozik.

Milyen előnyei vannak a kemény víznek?

Ahogy fentebb is említettük, a víz keménységét a benne lévő kalcium és magnézium mennyisége okozza, amelyek kifejezetten egészségesek az emberi szervezet szempontjából. Egészen pontosan kalciumból naponta körülbelül 800 milligrammra, magnéziumból pedig körülbelül 300-400 milligrammra van szükségünk, aminek egy részét az elfogyasztott vízből nyerhetjük.

Azonban ha túlzottan kemény a víz, a már nem egészséges, a folyamatosan túlzottan nagy mennyiségű kalcium- és magnézium-fogyasztás ugyanis hosszú távon olyan megbetegedésekhez vezethet, mint például a vesekő, a magas vérnyomás vagy a szív-és érrendszeri problémák kialakulása.

Természetesen ennek kapcsán fontos beszélni mindennek a háztartási gépekre és a csaptelepekre való hatásáról is. Ugyanis a kemény vízből melegítés során kicsapódnak az ásványi sók, amelyek aztán vízkő formájában lerakódnak a készülékben, ez pedig meghibásodást is okozhat. Annak érdekében, hogy ezt megelőzzük, érdemes vízlágyító szereket használni.

Mit érdemes tudni a lágy vízről?

A lágy vízzel kapcsolatban fontos tudni, hogy ha a benne található ásványi sók mértéke 40 mg/liter alatt találhatók meg  benne, akkor az a víz már már tulajdonképpen káros az egészségre, mert nem tartalmazza a szervezet számára szükséges ásványi sókat. Viszont cserébe a háztartási gépek és a csaptelepek fellélegezhetnek tőle, ugyanis nem kell tartani a vízkő lerakódástól és a nyomot hagyó vízcseppektől sem.

Házi praktikák vízkőlerakódás ellen

Bár nagyon sok speciális készítmény kapható a boltokban, amelyek segítségével eltávolítható a vízkő, ám rengeteg különböző házi praktika is létezik ennek megoldására. A grapefruit és a citrom például remek vízkőoldók, de a só és ecet kombinációja is képes eltávolítani a makacs lerakódásokat. Kiemelendő a sorból továbbá a szódabikarbóna használata is, de sokan a kóla jótékony hatására is esküsznek ebből a szempontból.

Vagyis az, ha egy háztartásban kemény a víz, az nem feltétlenül jelent rosszat, bár tény, hogy ezekben az esetekben jobban oda kell figyelni az olyan háztartási gépekre, mint például a mosógép és a csaptelepeken nyomot hagyó vízcseppek eltüntetése is jellemzően több munkát ad az ott élőknek.

Cserébe viszont nagyon fontos ásványi anyagok juthatnak a szervezetbe a vízfogyasztáson keresztül.

Amennyiben érdekesnek találta a cikket nyomjon egy Like-ot

További cikkeink a blogban olvashatóak