Egészen az 1900-as évekig általánosan igaz volt az, hogy a higiénia terén hazánk jócskán le volt maradva a nyugati országokhoz képest. Azonban hamar felértékelődött a tisztálkodás szerepe, sőt, hamarosan a polgári lakások és házak részeivé váltak a fürdőszobák is.
Lássunk néhány érdekességet a XX. századi fürdők világából!
1. Divat lett a heti fürdés!
Míg az 1800-as években semmi kivetni való nem volt abban, ha valaki csak nagyobb ünnepek előtt mosakodott meg tetőtől talpig, addig az 1900-as évek elejétől már egyre inkább elfogadottá vált a heti fürdés.
Bár ekkor már egyre több lakáshoz tartozott fürdőszoba, ezeket azonban még nem feltétlenül használták rendeltetésszerűen, sok esetben inkább raktárként funkcionáltak.
2. A mosdóasztalok
A fenti átmenet alatt időszakban népszerűek voltak az úgynevezett mosdóasztalok, amelyek részét képezte egy öblös nagy mosdótál, valamint egy kisebb tál is.
Az asztalon volt egy szivacstartó, egy kefetartó, valamint itt kapott helyet a szappan is. A mosdóasztal alatt emellett volt egy úgynevezett a lábvíz-tál is, amelybe a piszkos víz került. Mindezek mellett kapott helyet a törölköző is.
A jómódú családok a 19. század végén, a 20. század elején még gyakran mosakodtak mosdószekrénynél. A tetejét le lehetett csukni, a fedőlap belsejébe tükröt is építettek.
3. A korabeli modern fürdőszoba
Az 1900-as évek fürdőszobái a következőképpen festettek. Az alap az volt, hogy volt itt minden esetben egy lábakon álló, zománcozott fehér vagy egy egyszerű vaskád, amelyet egy henger alakú, tömör vaskályha segítségével lehetett fűteni szén segítségével.
A metódus lényege az volt, hogy ez a kályha felmelegítette a kályhacsövet és a tartályt, így lett meleg víz. Ezen kívül helyet kapott itt egy kisebb szék és egy lavór is.
A mosdó résznél ekkoriban is tükör kapott helyet a dalon, előtte polc, azon fogmosópohár és fogkefe, de nem hiányozhatott innen a szappantartó és a hozzá tartozó pipereszappan sem.
+1. A tisztálkodó szerekről
A tisztálkodó szereket eleinte leginkább a patikában lehetett beszerezni és úgy tartották, hogy minél több benne a vegyszer, annál modernebb és nagyobb a tisztító hatása.
A polgári úriasszonyok a falusi, csontból főtt házi szappanokat kellemetlen illatúnak. Ekkoriban minden patikának megvolt a saját szappanmárkája. Később ez a drogériák megjelenésével dőlt meg.
Érdekesség, hogy a korra jellemző szögletes, robusztus minták egyre gyakrabban visszaköszönnek a mai modern köntösbe bújtatott verziójukban is a fürdőszobákban.
Segítségével nosztalgikus, esztétikus ugyanakkor komfortos és praktikus fürdők alakíthatók ki.