Mindezt megelőzhetjük, a rendszeres vízkőmentesítéssel. Az esetek túlnyomó többségében egy bojler meghibásodásának az oka, az elmaradt vízkőmentesítés.
Mitől lesz vízköves a bojler?
Amikor a vizet felmelegítjük, a vízben oldott ásványi anyagok, például mész, kicsapódik. A kicsapódott mész molekulák, lassan lerakódnak a bojler belsejében. Először a fűtőbetéten képeznek vékony réteget, majd az anódrúdra rakódnak. Későbbiek folyamán a lebegő mész darabkák leülepednek a bojler aljára.
Minél nagyobb ez a leülepedett vízkőréteg, annál jobban csökken a bojler hatásfoka.
Hogyan állapíthatjuk meg, hogy a bojler elvízkövesedett?
- A bojler zajossá válik.
Általában az első jele a vízkövesedésnek, a bojler zaja. Ha már elég vastag a vízkő- és üledék réteg, akkor többféle hang hallható a bojler belsejéből.
Ha dübörög a tartály, akkor azt az áramló víz okozza, ahogyan áthalad az üledéken. Minél hangosabb ez a hang, annál vastagabb ez a réteg.
Pattogó hangot is okozhat a vízkő. A laza üledék fekszik a tartály alján, a buborékok fennakadhatnak. A buborékok a melegítés hatására felrobbannak.
A zajos bojler jelzi azt, hogy a vízkőteleníteni kell. Különben a készülék megsérülhet.
- A vízmelegítő többe kerül
Megemelkedett villanyszámla
A lerakódott vízkő, vagy üledék több szempontból is költséges lehet.
Először, az egekbe szöknek a működtetés költségei.
Amikor a vízkő beborítja a tartály alját, továbbtart a felmelegítési ciklus, több időt kell várni arra, hogy felmelegedjen a bojlerben a víz. Ha a villanyszámla megemelkedik, az figyelmeztető jel. hogy a bojler karbantartásra szorul, különösen a fűtési, vagy hűtési csúcsszezonon kívül.
Elromlik a fűtőbetét
Másodszor, mivel a fűtőbetétnek lényegesen többet kell dolgoznia, további költségek merülnek fel. A túlzott használattól, a fűtőbetét elromlik. Ha a fűtőbetét elromlik, a javítás, illetve csere plusz kiadást jelent.
- Nem elég a bojlerben a melegvíz
A baj nem jár egyedül, szokták mondani. Nem elég, hogy zajos a bojler, több elektromos áramot is fogyaszt, újabb probléma üti fel a fejét. Nincs a tartályban elég melegvíz.
A vízkő lelassítja a hőátadás folyamatát, ami nem csak a melegvíz mennyiségét korlátozza, de a mennyiségét is.
A vízkőmentesítés hiánya miatt, nem csak többet fizetünk a melegvízért, de kevesebbet is kaphatunk.
- A bojler élettartamának meghosszabbítása
A vízkő túlzott felhalmozódása kétféleképen okozza a korai meghibásodást.
Először is, a vízkő, az elektromos fűtőszál idő előtti meghibásodását okozza. Ez jellemzően, hirtelen, és váratlanul következik be. Egyszer csak nincs melegvíz, ha a fűtőszál elszakad.
A bojlerben a vízkő egyfajta szigetelő réteggé alakul a fűtőbetét és a víz között. Ez azt is eredményezheti, hogy a tartály aljánál a palást jobban felforrósodik, mint az üzemi hőmérséklet. Ennél fogva a tartályban olyan nagy feszültség keletkezhet, hogy akár meg is repedhet.
A rendszeres bojler vízkőtlenítés költsége, jóval alacsonyabb, mit egy új tartály beszerzése.
- Garancia megtartása
A bojler rendszeres tisztításának előnye, hogy gyártó betartja a garanciát, ha gyári hibás lenne a készülék. A garanciát általában nem lehet érvényesíteni, ha a hiba, visszavezethető a bojler el vízkövesedéséhez.
- Baktériumok elleni védelem
Fontos tudni, hogy a bojler vízkőtlenítése, nem csak a hatékonyságot növeli, de egészségügyi okai is vannak. A bojler aljában lerakódott vízkő (mész) iszapszerű üledékben, káros baktériumok és legionellák is kifejlődhetnek.
A baktériumok elszaporodását a víz 60 °C fölötti melegítésével meg lehet szüntetni.
A vízkőképződés viszont 60 °C-os vízhőmérséklet fölött fokozatosan, gyorsan megnő.
A bojler ideális vízhőmérséklete 55 és 60 °C között a legoptimálisabb.
Az anódrúd szerepe
Essen még szó egy fontos alkatrészről, és egyben tisztázzuk a szerepét is. Ez egy olyan alkatrész, amivel a laikusok nem tudnak mit kezdeni. De rántsuk le a leplet, hogy mi is az az anódrúd!
A magnézium anódrúd nem játszik szerepet a vízkő képződésben. Tudvalevő, hogy az ivóvíz nem tiszta folyadék, számtalan ásványi anyag, és só, valamint némi oxigén is található még benne. Ezeknek az ásványi anyagoknak köszönhetően, a fémek erősen rozsdásodnak, korrodálódnak. Ha több féle fém van egy rendszerben, akkor mindig a negatívabb oxidálódik. Tehát, amíg van magnézium az anódon, a többi fémet nem bántja az oxigén. Ha elfogy az anód, kilyukadhat az alaplap, vagy rosszabb esetben a bojler tartály.
A bojler vízkőtlenítése
Mindenek előtt, lehetőleg szakemberre bízzuk ezt a feladatot!
De ha mégse, úgy házi módszerekkel próbáljuk a bojlert vízkőteleníteni, több fontos szabályt kell betartanunk.
Mint minden egyes elektromos készüléknél a legelső teendő, hogy a készüléket válasszuk le az elektromos hálózatról! Győződjünk meg arról, hogy senki ne tudja visszakapcsolni! Egy ilyen vízzel kapcsolatos elektromos készülék életveszélyes, ha avatatlan kezek nyúlnak hozzá!
Csak, és kizárólag ezután foghatunk hozzá a bojler szétszedésének.
Figyeljünk a szétszedés sorrendjére, mert ugyanilyen sorrendben, de fordítva kell majd össze is szerelnünk. Miután leválasztottuk a készüléket az elektromos hálózatról, le kell üríteni a bojlert.
Hogyan végezzük el a bojler vízkőtlenítését?
Ahogyan már írtuk is, ha valaki ért hozzá és elég bátor, akkor talán meg tudja oldani házi módszerekkel is.
Itt most biztosan leírhatnánk, hogy milyen módon és hogyan tudjuk ez a műveletet elvégezni.
Azonban miért csinálnánk meg mi magunk, amikor erre szakembert is találhatunk, aki nem csak tanácsokkal lát el ez ügyben, hanem maga el is végzi a munkát.
Vannak olyan bojlerek forgalomban amiket kizárólag csak szakember által lehet vízkőteleníteni, tehát ne kockáztassuk a garanciát emiatt!
Lehet, hogy akik most olvassák ezt a blogposztot csak legyintenek, hogy nem lehet olyan nagy dolog az egész, de szerintem mégis érdemes szakemberre bízni.
Persze csak abban az esetben ha mi magunk nem vagyunk szakemberek, akkor meg úgyis tisztában vagyunk ennek a műveletnek a fontosságával jelentőségével.
Tehát mindenkit arra bíztatunk, hogy kérjen tanácsot ha bojler vízkőtelenítésre kerül sor a háztartásban, de ne csak tanácsot kérjen, hanem szakemberrel is csináltassa meg feltétlenül, mindenképpen !
Valószínűleg ahol vásárolta a bojlert ott fognak tudni megfelelő szakembert ajánlani, s akkor nem csak időt hanem energiát is spórolhatunk meg magunknak.
Akárhogy is döntünk, akár magunk végezzük el akár megfelelő emberrel végeztetjük el a bojler vízkőtelenítést, ha sikerrel járunk, elmondhatjuk:
"Ez jó mulatság, férfi munka volt!"
Ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot ITT vagy kövessen minket a Facebookon!