WC tartály szerelés szakemberrel
Első körben felmerül, hogy ha már csöpög, szivárog, folyik a WC tartály, akkor azt saját magunk javítjuk ki, vagy inkább szerelőt hívjunk. Erre nem lehet biztos tanácsot adni, hogy melyik a helyes választás. De csak abban az esetben fogjunk hozzá saját kezűleg megszerelni a WC tartályt, ha biztosak vagyunk benne, hogy megtudjuk magunk is csinálni.
Azt is gondoljuk át, hogy ha a szerelés közben elszakad egy tömítés, letörik egy "bigyó", vagy valami nem stimmel a összerakásnál, ott fogunk állni egy működésképtelen WC tartállyal. Lehet hívni szakembert, de azok általában ilyenkor, csak napok múlva érnek rá. Akkor már elgondolkodik az ember, hogy minek is fogott bele, "szakértelem" nélkül egy ilyen feladatba. Persze jöhet az ősi módszer, a vödrözés. A vödrözés, jelen esetben azt jelenti, hogy a WC használat után, már előre bekészített vödörből öntjük le vízzel a végterméket. Ezért inkább ne is fogjunk bele javításba. Inkább legyen egy csöpögő, szivárgó WC tartályunk, ami kicsit bosszantó, de akkor legalább még egyszerűen megoldható a WC használat utáni művelet.
Csak hozzáértőknek!
Első azt gondolhatnánk, hogy a WC helyiségben a legborzalmasabb dolog, ami megtörténhet, az a WC dugulása. Kétségkívül, nem egy épületes esemény, és roppant kényelmetlen, egy esetleges szükség esetén, még kínos is lehet. De a WC tartály csöpögése, folyása sem a egyszerű történet.. Egy idő után az ember idegeire megy az állandó csöpögés hangja. Ha csak szivárog, az is idegesítő lehet, hogy számtalanszor fel kell törölni a kis helyiséget. Az álló, pangó víz illata sem éppen a parfümökre emlékeztet. Azzal meg a vízóra leolvasáskor szembesülünk, hogy bizony sokszor elég költséges is egy meghibásodott WC tartály.
A WC tartály szerelése nem annyira bonyolult szerencsére, mint ahogyan ez az első pillanatban látszik. De akkor is érdemes időszakonként egy-egy kutató pillantást vetni a tartályunkra, ha éppen nem tapasztalunk hibát, ha rendben üzemel.
A meghibásodások okai
Ahhoz, hogy a problémát tudjuk orvosolni ismerni kell, hogy mi is okozhatja a hibát. Néha banálisan egyszerű dolgok állnak a háttérben, amikor még csak szerelőt sem kell hívni.
A WC tartály meghibásodásának a legfőbb oka, nem meglepő módon, maga a víz. Pontosabban a vízben lévő ásványi anyagok kicsapódása, illetve a vízbe bejutó szilárd agyagok. A pontos hibabehatároláshoz az is hozzá tartozik, hogy hol jelentkezik a probléma, mi az, ami nem működik helyesen.
A tipikus hibaforrások:
- A töltőszelep
- az ürítő szelep
- a lefolyócső
- a nyomógomb
- a tömítés
- a tartály
A leggyakoribb hibajelenségek
- nem tölt a tartály (nem folyik a víz a tartályba)
- lassan telik meg a tartály
- szivárog / folyik a víz a csészébe
- folyamatosan tölt a tartály
- hangos a tartály
Hibajelenségek és leírásuk
- Folyamatosan folyik a csészébe a víz...
A legáltalánosabb, leggyakoribb hiba. Sajnos ennek a hibának több oka is lehet. A pontos hibabehatároláshoz, még további vizsgálat szükséges. Ha az állandó vízfolyás mellett, a tartály időnként, de rendszeresen újratölt, akkor a kieresztő szelep nem zár rendesen. Előfordulhat, hogy valami idegentárgy került a tömítőgumi alá. Ilyenkor elég egy - két lehúzás és a vízáram hatására, az idegen anyag távozik a tartályból. Ha ez nem sikerült, akkor a további vizsgálat miatt fel kell emelni a WC tartály tetejét.
Egy több éves tartálynál már valószínű, hogy a tartály belsejében felgyűltek a levált vízkődarabok, a leeresztő szelepen is látni az idő múlását, vagyis azt, hogy mennyire el van vízkövesedve. Lehet, hogy csak a tömítés öregedett el. Szerencsére már kaphatóak a WC tartályokhoz a javító készletek, ezek a tartályban előforduló összes tömítést tartalmazzák. De a tömítés csere előtt győződjünk meg arról, hogy ettől függetlenül a leeresztő szelep teszi a dolgát. Mozgassuk meg a leeresztő szelepet, és ha többszöri próbálkozás során, egyszer sem akad fel félúton a szelep, akkor lehet az alsó gumitömítést kicserélni. Egyébként a leeresztő szelep csere a megoldás.
- Lassan telik meg a tartály...
A lassú töltés esetén a leggyakoribb hiba, hogy a töltőszelep dugult el. Ennek lehet az oka, hogy a szelepbe vízkő, vagy rozsa darab került. Előfordulhat még, hogy a sarokszelep dugult el. Nem mindegy, hogy mikor épült a vízrendszer, történt-e benne valami felújítás. Előfordulhat, hogy a szerelés követően a szereléskor, különböző szilárd szennyeződések kerültek a csőhálózatba. Ha társasházban lakunk, akkor még a víznyomás is okozhat gondot.
- Nem tölt a tartály
A előbb említett okok miatt, az is előfordulhat, hogy a tartály lehúzás után, egyáltalán nem folyok a víz a tartályba. Ebben az esetben is a sarokszelep, vagy a beeresztőszelep dugulása okozza a problémát. Kivételt képez, amikor tényleg nincs víz, de ezt könnyen kideríthetjük, ha megnyitunk egy másik csapot.
- Folyamatosan tölt a tartály
Ha a tartály töltése egy idő után sem szűnik meg, és a WC csészébe is egy idő után el kezd folyni a víz, akkor a beeresztő szelep a ludas. Erről egyszerűn meggyőződhetünk, hogy ha elzárjuk a sarokszelepet, és megszűnik a csészében a vízfolyás. A régebbi WC tartályok még az un. "Jakab szelep" elv alapján működnek. A Jakab szelep lényeg, hogy egy levegővel töltött műanyag golyó a víz felszínén lebeg, és ezzel szabályozza a víz bejutását a tartályba. Előfordulhat, hogy nem szakszerű szerelés miatt, ez az "úszó", vagy a hozzá tartozó szár, beleakad valamibe, ami miatt nem tud együtt mozogni a vízszinttel. Lehetséges az is, hogy elhasználódott, kilukadt és víz került a belsejébe. Az eredmény ekkor is az, hogy nem úszik a víz felszínén, és így nem tudja szabályozni a beáramlást.
- Nem működik a nyomógomb
A nyomógomb működésképtelensége esetén, nagyon valószínűsíthető, hogy a gomb szerkezete törött el.
Mielőtt szakembert hívunk
Egyáltalán nem biztos, hogy jó ötlet, ha nem vagyunk felkészülve egy WC tartály szerelésre, hogy nekifogjunk önmegvalósítani magunkat. A hozzá nem értés, a szakszerűtlen kezelés, akár további károkat okozhat.
Ehelyett inkább mérjük fel pontosan a hiba okát. /Ha tudjuk/ Amikor szerelőt hívünk, már a telefonban tudjuk pontosan tájékoztatni a tartály márkájáról, típusáról. (A "KIWA" jelölés a tartályon minősítő intézet jelölése (mint az ISO), nem a márka)
A hiba valószínűsíthető okáról és a hiba jelenség pontos leírásával megkönnyíthetjük a mester munkáját.
Vagy hívjunk szakembert aki a hiba okát is felméri és orvosolni is tudja!
Ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot ITT vagy kövessen minket a Facebookon!