A zuhany nem csak testi megtisztulást jelent, hanem pihentető, kényeztető kikapcsolódást is . Azért, hogy kényelmünket szolgálja, elengedhetetlen egy a méretünknek, szokásinknak megfelelő zuhanytálca. Ezért aztán mind a szerkezeti felépítése, mind a kivitelezés formája, mind pedig a személyes elképzelések szóba jöhetnek a kiválasztásánál.
Persze akadnak még egyéb szempontok is, amiket figyelembe kell vennünk.
Ilyen a mérete, nagysága, hogy gyerekfürdőként is alkalmazható legyen, esetleg akadálymentes használat is szóba jöhet.
Szerencsére a gyártók, hatalmas kínálatot biztosítanak a számunkra, így a legspeciálisabb igényeket is ki tudják elégíteni. Mégis megfelelnek a mai modern követelményeknek, személyes igényeinknek. Alapvetően kijelenthetjük, hogy minél nagyobb egy zuhanytálca, értelemszerűen annál kényelmesebb a zuhanyozás benne. Persze amikor csak kis méretű a fürdőszobánk, bizony kompromisszumokra kénytelenek vagyunk a méretek területén.
A zuhanytálca mérte, annak lehetőségei
A zuhany mérete először a tervezéskor kerül szóba, és igazából ott is dől el. Meghatározó az alaprajz, hogy tudjuk mekkora és milyen tálcát tudunk beépíteni.
Gyakran előfordulhat viszont, hogy a fürdőkád mellett, egy sarokban kap helyet a zuhanyzófülke. Ha a méret nem számít, akkor elhelyezhető akár egy hosszú fal előtt is. A két alapforma a négyzet és a téglalap mellett, további formai lehetőségek is a rendelkezésünkre állnak.
A legnépszerűbb forma mégis a téglalap, ami rugalmasan illeszthető sarokba, fülkébe, de a falsík mellett is elhelyezhető. A méreti 70x70 cm-től 150x150 cm-ig terjed. Ráadásul a téglalap alapú tálca, mind a nagy, mind a kis fürdőszobában jól elhelyezhető. Különösen a hosszú, keskeny formájú helyiségekben praktikus ez a megoldás. A téglalap alapú tálcákat a gyártók 70-200 cm hosszúság mellett, 60-180 cm szélességben kínálják.
Alacsony, vagy magas
A tálca magassága ugyanolyan változatos lehet, mint a mérete. Az ultralapos változattól, a bokáig érő mélység között, hatalmas a választék. Minden igénynek, ízlésnek megfelelő kínálnak megoldást kínálnak a gyártók.
Négy alapvető mértet különböztetünk meg:
- Magas: 22-35 cm.
- Alacsony: 5-18 cm.
- Szuperlapos: 2,5-4,5 cm.
- Talajszinti: 0-2 cm.
Mindegyik változat, különböző követelményeknek felel meg. A magas köténnyel kialakított változat, nagyszerűen megfelel kis fürdőkádként a kisgyerekek számára. Esetleg van háziállat is? Ez a "családtag" is könnyedén lefürdethető egy mély kialakítású modellben. Állómunka, vagy egy kiadós kirándulás után pedig egy kellemes lábfürdővel kényeztethetjük benne megfáradt lábainkat
Ilyen például a Radaway Korfu íves akril tálca
Az alacsony modell is hasonló előnyökkel jár, de itt már a víz mennyisége csökken.
A beszerelés tekintetében még a klasszikus formát képviseli, akár a padlóra állítva is beépíthető, alacsony lefolyó szifonnal van ellátva, ugyanúgy mint a magas változat.
De kerülhet padlószint alá is, de ezt már a lefolyó elhelyezkedésétől lehet függővé tenni. A régebbi építésű házakban rendkívül népszerű, vagy olyan helyeken, ahol a padlószintet nem lehet vésni.
A szuperlapos tálcák a kialakításuknak köszönhetően, problémamentesen használhatók. A minimális él, a belépéskor biztonságos, ami figyelemre méltó tulajdonság, egy bizonyos életkor, vagy testi problémák, mozgáskorlátozottság szempontjából. Vizuálisan is jobb, mivel nagyobbnak tűnik a fürdőszoba a sima átmenetnek köszönhetően, főleg az üvegezett kabinnal.
A talajszinti tálcák egyre gyakrabban kerülnek a fürdőszobákba. A küszöb nélküli megoldással elkerülhető a botlásveszély, továbbá a mozgáskorlátozottak is könnyen használhatják. A modernnek számító fürdőszobákban nagy népszerűségnek örvend. Egyedüli hátránya, hogy talajszint alatti csövezés miatt, vagy emelet burkolattal, vagy bevéséssel oldható meg.
Fontos: Az akadálymentes fürdőszobában maximum 2 cm mélység a megengedett!
Minden fürdőszobára van optimális méretű tálca
Nincs két egyforma fürdőszoba. Nem csak méretben, de építési technológiában, és stílusban is eltérnek egymástól ezek a helyiségek. Éppen ezért számtalan tényező befolyásolja a zuhanytálca kiválasztását. Rajtunk múlik, hogyan használjuk ki a rendelkezésünkre álló kis területet, hogy esetleg kerekes székes családtagnak is problémamentes legyen a fürdőzés, házi kedvenc fürdetése se legyen probléma.
Kis méretű, de elegáns tálcák
A korlátozott területű fürdőszobákban ezek a zuhanymegoldások, különösen a régi építésű házakban keresettek. Ott, ahol minden négyzetcentiméter számít. A kihívás abban áll, hogy minden egészségügyi elem legyen beépítve, és mégis legyen elég mozgásterünk a zuhanyozón kívül. Mivel a fürdőszobában való tartózkodásunk folyamatos mozgásból áll, a kellő szabadságot biztosítani kell. Maga a zuhanyozás is kíván egyfajta teret, hisz szappanozzuk magunkat, felemeljük könyökünket, kinyújtjuk kezeinket. Persze mindezt csak úgy élvezhetjük, ha nem ütközünk folytonosan falakba. Ezért fontos, hogy kényelmes legyen a zuhanyfülkénk. Éppen ezért vegyük figyelembe a minimális mérteket, nem kötelezően, de útmutatóként szolgáljon a tervezés során.
(Radaway Delos D akril szögletes)
A négyzet alapú zuhanytálca legalább 80x80 cm, a téglalap alakú tálca 90x75 cm.
De gyártók még a legkisebb fürdőszobára is megtalálják az ideális megoldást. A legkisebb négyzet alakú tálca mérete 70x70 cm. A téglalap alakú 70x75 cm. A mértek mellett a formája is szót érdemel a kis fürdőszobákban. A lekerekített, de akár ötszögletű tálcák, további teret adnak a zuhanyzón kívüli mozgásra. A padlószinti tálcák vizuálisan nagyobb teret mutatnak a kis helyiségekben, a sarkok és élek nélküli zuhanyzó egybeolvad a fürdőszobával.
Nagy tér, nagy élvezet
Egy nagy méretű fürdőszobában már sokkal szabadabban szárnyalhat képzeletünk. Miután megtaláltuk a helyet, ahová a zuhanyozót telepítjük majd eldönthetjük, hogy egy egyszerű zuhanyozót, vagy egy wellness központot építünk-e be. Felmerülhet az a kérdés is, hogy akár két ember is elférjen benne. Egy kényelmes zuhanyozónak, legalább 100 cm szélességűnek kell lennie. Ha van még ettől is nagyobb helyünk, akkor nyugodtan lehet ezt fokozni 110 vagy 120 cm-re.
Valamint nem csak a mozgásszabadságra, de az ápolószerek elhelyezésre is gondot kell fordítanunk.
A galéria alatt, vagy padlástérben
Amennyiben a padlástérben, vagy a galéria alatt tervezzük a zuhanyozó kialakítását, pár dolgot még figyelembe kell vennünk. Általában az aszimmetrikus sarkokba rendkívül jól illeszkedik a zuhanyozó, még a kis fürdőszobákban is. A szűkösebb magasság miatt, kicsit korlátozottak a lehetőségeink. Mindenképen kérjen tanácsot szakembertől, ha ilyen helyre akarjuk tenni a zuhanyzót. A teljesség igénye nélkül, néhány alapszabály:
- A minimális magasság 230 cm.
- A lapos, vagy talajszinti tálcával, néhány cm-t nyerhet.
- A fej, és a födém között, minimum 25 cm-nek kell lennie.
- Kényelmesen elférjen a kar, pl. hajmosáskor.
- A szerelvények vízcsatlakozása kialakítható legyen.
- A zuhany, és a fej között, minimum 20 cm-nek lennie.
- Vízszigetelés kialakítása a zuhanyfalon történjen.
Hosszútávra tervezzünk
Mutasd meg a zuhanyzódat, megmondom ki vagy!
A zuhanyozó (lehetőségekhez mérten) tükrözi a tulajdonos személyiségét. Ezért fontos, hogy már a tervezésnél lepontosítsuk, hogy milyen zuhanyzót képzelünk el magunknak. Már csak azért is, mert egy átlagos háztartásban, 10-15 évenként van lakásfelújítás, ami érinti a fürdőszobát is.
Ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot ITT vagy kövessen minket a Facebookon!