Hogy kezdődött?
Gyakran keresnek fel olyan ügyfelek, akik az egész fürdőszobát, konyhát, sőt, olykor a lakás minden szaniterét nálunk vásárolják meg. Ilyenkor sokszor összeülünk, és a szakmai tanácsaink, ajánlásaik mentén rakjuk össze az eszközöket.
Ilyen eset volt a mostani is, amelyet azért szerettünk volna blog formájában is megírni, mert a kis fürdőszobák berendezése gyakran állítja kihívás elé az ügyfeleinket. Pedig ha kész lakást vásárolnak, akkor a legtöbben kénytelenek alkalmazkodni az adott körülményekhez. A falak ritkán mozgathatóak, és persze a vízvezetékek, a vízkiállások is sokszor kötik meg az új tulajdonos kezét.
Ez a kedves helyi család egy téglaépítésű, 1980-as években épült társasházban vett egy kényelmes méretű. világos, jó elrendezésű lakást. Az egyetlen gondjuk az volt, hogy a kicsinek számító, 6 nm-es fürdőszobából ki kellett hozni a maximumot.
Milyen fürdőszobát szeretett volna a család?
A 2 gyerekes család egyik legfontosabb kérése volt, hogy segítsünk nekik valahogy beapplikálni egy fürdőkádat a kis fürdőszobába. Mivel a gyerekek még nagyon kicsik, ezért hosszú ideig lesz szükségük a kádra, hiszen az esti rutin része a kádban való fürdés. Persze a szülők is szeretnek olykor ellazulni a forró, habos vízben.
Az is számított, hogy a fürdés mellett azért zuhanyozni is lehessen, a rohanó hétköznapokon, gyerekzajos és kapkodós reggeleken. Ez természetesen nem volt nagy kihívás, hiszen egy jól megválasztott zuhanypanellel bármilyen fürdőkádat fel lehet szerelni. Sőt, ma már különböző masszázsfejes darabokkal növelhetjük a komfortot.
Más, speciális kívánságuk nem volt. Elegáns és modern fürdőszobát szerettek volna. Nem ragaszkodtak a szögletes formákhoz, és kifejezetten króm csaptelepeket kerestek, nem szerettek volna sem rosegold vagy bronz, se nem fekete színűt. Az általuk kiválasztott csempék színéhez ezek a csaptelepek nem illettek volna. A fiatal család egyébként kifejezetten nyitott volt a termosztátos csaptelepek irányába, mert úgy gondolták, hogy a modern valamint a környezetbarát dolgok nagyon közel állnak hozzájuk. A férj műszaki emberként az okos technikai megoldások szerelmese. A feleségnek pedig konkrét lakberendezési elképzelései voltak.
A legnagyobb kihívás: kis fürdőszoba berendezése
Ami pedig a legnagyobb kihívásunk volt, ami miatt az esettanulmány megszületett: a fürdőszoba mérete. A 6 nm meglehetősen kicsinek számít. Hogy mit nem lehet egy ilyen fürdőszobában elhelyezni? Óriási kádat, vagy térbenálló kádat. Különálló bútorblokkokat. Ideális esetben mosógépet és szárítógépet sem teszünk be egy ekkora fürdőszobába. Szerencsére itt erre nem is volt szükség. A vízvezetékhálózat elhelyezkedésének köszönhetően a konyhából sikerült egy 2,5 nm-es helyiséget lekanyarintaniuk. Így nagyon helyes kis mosókonyha született. Sok múlik a térszervezésen.
Azt azonban nem állíthatjuk, hogy nem lehet komfortos, jól kihasználható helyiséget kihozni egy kis fürdőszobából. Csak egy kis szakértelem kell hozzá. Mutatjuk.
Technikai részletek: csak okosan
Elmondhatjuk, hogy általában egy panel fürdőszoba esetében nem a hely a gond, hanem a kötöttségek és a hely együttese. Szerencsére ebben az esetben nem panellakásról van szó. Így sokkal rugalmasabban tudtunk bánni a térrel. Ugyanis egy panel fürdőszobában nem lehet a falba vésni, falba rejteni vízvezetéket, esetleg lefolyócsövet. A lefolyó vezetéknek lejtenie kell, így annak a kiállása fix. Azonban ha a fürdőszoba, mégha kicsi is, tégla épületben található, akkor könnyebb dolgunk van. Ugyanis a téglafal véshető, oda el lehet rejteni a vízvezetékeket. Ha pedig a födém vastagsága engedi, a lefolyócsövek is elhúzhatóak, variálhatóak.
Így tehát a legnagyobb kihívás csak a fürdőszoba mérete volt. A lefolyókkal és csövekkel tudtunk variálni.
A térszervezés
A 3x2 méteres fürdőszoba elrendezésével nem volt nagy problémánk. A fürdőszoba bejárata az egyik hosszabbik oldal közepén volt, ezért a bejárattal szembeni oldalon, a bal oldali sarokban helyeztük el a fürdőkádat. A fürdőkád végében, a jobb sarokba a szekrénybe süllyesztett mosdókagyló került. A vízkiállásokon ebben az esetben nem kellett változtatnunk.
A fürdőkád kiválasztása
Úgy döntöttünk, hogy a fürdőkád zuhanyszettel lesz kombinálva, ezért egy kis helyekre is illő 140x 70 cm-es Mira akril egyenes kádat választunk. Sokat gondolkodtunk a Ravak Avocado aszimmetrikus kádon is, melyhez a hozzá illő mosdókagylót választottuk volna. De nem tartottuk indokoltnak ebben az esetben, hogy az egyébként izgalmas formatervezésű mosdó átíveljen a kád felett. Hiszen ennél azért több helyünk volt, és egy négy fős család esetében, főleg a gyerekek miatt, nem lenne szerencsés zsúfolttá tenni a teret.
Ha panellakásról lenne szó, akkor mindenképpen csak a meglévő vízkiállás mentén lehetne elhelyezni a fürdőkádat, vagy a zuhanykabint. Ilyen esetben is meg lehet okosan és kreatívan oldani a kérdést, persze több kompromisszumra van szükség.
Mosdókagyló és a fürdőszobabútorok
A Ravak Rosa Comfort lekerekített végű, sarokba illeszthető mosdószekrényt, és a hozzá illő Ravak Rosa Comfort mosdót építettük be a káddal szembeni sarokba. A sarokba építhető mosdók és mosdószekrények elhelyezése nagyon praktikus lehet egy kis fürdőszobában. A szabad falfelületekre pedig lebegőpolcokat helyeztünk el, hogy úgy használjuk ki a rendelkezésre álló teret, hogy ne keltsen zsúfolt összhatást. Egy kis fürdőszobában ez kifejezetten hasznos ez a megoldás. Hiszen tágítja a teret.
Kis fürdőszoba berendezésekor érdemes lekerekített mosdókagylókat használni. A süllyesztett, mosdószekrénybe illesztett mosdókagyló azért lehet szerencsés választás, mert így a mosdó alatti helyett is kihasználjuk. Ráadásul megjelenésükben is esztétikusak. A Ravak Rosa megoldását mi azért szeretjük, mert nyitott polcokkal kombinált okos kis szekrény. A polcok, a nem zárt rendszerek pedig sokkal légiesebb hatást adnak a kis tereknek. Egy nagy méretű fürdőszoba esetében sokkal bátrabban merjük ajánlani a szögletes és zárt szekrényeket.
Tanulság: egy kis fürdőszoba berendezésének ökölszabályai
Egy kis fürdőszoba is lehet praktikus, kényelmes, és persze elegáns is. Az a legfontosabb, hogy ne az éppen aktuális fürdőszoba trendek befolyásoljanak döntéseinkben. Sokkal inkább a tér sajátosságaira érdemes koncentrálni. Ebbe a fürdőszobába fontos volt kádat választani, mert a kisgyerekes család kifejezett kívánsága volt. De egy 6 nm-es fürdőszobában akár nagy méretű walk in zuhanykabint is be lehet építeni, így sokkal nagyobbnak fogjuk érezni a helyet nem csak látványában.
Ha kevés a helyünk, válasszunk lekerekített bútorokat, a tárolást pedig igyekezzünk vertikálisan megoldani: gondolkodjunk falakban, faliszekrényekben, lebegő polcokban. Azonban a kiindulási pont mindig legyen a vízvezetékrendszer elhelyezkedése, és annak módosítási lehetőségeinek feltérképezése. Ezután lehet elkezdeni a tér kialakításának megtervezését.