Míg a WC tisztítására számos különböző praktika és szer létezik, addig a legtöbben az ülőkét csak áttörlik bizonyos időközönként fertőtlenítő hatású szerrel. Ez pedig sokszor az ülőke sárgulásához vezet, amitől már nem könnyű megszabadulni. Éppen ezért összegyűjtöttünk néhány házi praktikát ezzel kapcsolatban.
Miért olyan fontos a WC ülőke tisztán tartása?
Bár az egész WC higiéniája nagyon lényeges, ugyanakkor az ülőke az, amellyel egy az egyben érintkezik az ember bőre használat közben. Éppen ezért nagyon lényeges megfelelően tisztán tartani és fertőtleníteni azt. Így a baktériumoknak esélyük sem lesz tartósan itt tartózkodni nem beszélve arról, hogy a felület elszíneződése is elkerülhet mindezek által.
Tiszta ülőke, kellemes illat
Az ülőke szempontjából nem csak a tisztaság a mérvadó, de nagymértékben felelhet a mosdó kellemes illatáért is, ha megfelelően kezeljük. Először mindenképpen alaposan meg kell tisztítani nedves szivaccsal, majd jöhet a „varázslat”. Szódabikarbóna, só, víz és teáskanál teafa-illóolaj összekeverésével egy olyan masszát kaphatunk, amely tökéletesen alkalmas a WC ülőkének a megtisztítására, valamint illatossá tételére. Az ülőket minden egyes pontját érdemes vele átfújni, de juthat belőle valamennyi a csészébe is. Fontos, hogy mindezek után alaposan töröljük át nedves, majd száraz ronggyal is a szóban forgó felületet.
A hétköznapok rohanásában
A fenti műveletre nincs mindig ideje az embernek, így érdemes gyorsan bevethető megoldásokat is tartani otthon. A boltban kapható alkoholos, fertőtlenítő hatású törlőkendők például tökéletesen alkalmasak arra, hogy időről időre, néhány mozdulattal tisztává varázsoljuk az ülőkét.
Lecsukva vagy felhajtva?
Míg vannak, akik automatikusan mindig lehajtják a WC ülőke tetejét, addig mások nem fordítanak erre komolyabb figyelmet. Különböző kutatócsoportok is foglalkoztak azzal, hogy a higiénia szempontjából van-e a különbség aközött, hogy csukva vagy nyitva van, az eredmény pedig igen elgondolkoztató. Többen ugyanis arra jutottak, hogy azokban a háztartásokban, ahol mindenki lecsukja az ülőke tetejét a használatot követően, sokkal kisebb az esélye annak, hogy a különböző vírusok vagy baktériumok egyik emberről a másikra kerüljenek át. Sőt, a csukott vécéfedél esetén a nem volt felfedezhető a baktérium sehol máshol a helységben, míg ott, ahol nyitott fedélnél húzták le a WC-t, találtak baktériumokat a tartályon, az ülőkén, sőt, több esetben a padlón is.
Milyen gyakran érdemes takarítani a WC ülőkét?
Bár magának a WC csészének a takarítását bőven elég hetente egy-két alkalommal alaposan megtakarítani, az ülőkével egészen más a helyzet. A fent említett műveletet naponta vagy kétnaponta legalább egyszer érdemes megismételni a teljes higiénia és a kellemes illat megtartása érdekében. Ha pedig vendéget fogadunk, a távozásukat követően is ajánlott gyorsan megtakarítani a felületet a higiénia fenntartása érdekében.
Ezen apró kis trükkök bevetése nyomán pedig mindig biztos lehet abban, hogy a WC – az ülőkével együtt – teljesen tiszta, így bátran használhatja a család minden egyes tagja.